Arbiter FIDE - Tomasz Ptaszyński
strona główna      turnieje      moim zdaniem      dokumenty      o mnie      linki

Co mówią przepisy:

6.10. Z wyjątkiem sytuacji sprecyzowanych w artykule 5.1 lub w jednym z artykułów 5.2(a), (b) i (c), zawodnik, który nie wykonał regulaminowej liczby posunięć w ustalonym czasie, przegrywa partię.
Jednakże partię uznaje się za remisową, jeżeli w końcowej pozycji przeciwnik, za pomocą jakiejkolwiek serii prawidłowych posunięć, biorąc pod uwagę najmniej sensowną obronę, nie może zamatować króla zawodnika, który przekroczył czas


Czyli, że nie można wygrać partii poprzez przekroczenie czasu przeciwnika gdy nie może zawodnik dać mata.
Tylko jest intrygujące pytanie: Kto ma stwierdzić, czy można dać mata (stosując prawidłowe ruchy bierek) przy materiale będącym (lub mogącym powstać) na szachownicy? Osoba pokazująca przebieg ewentualnej gry wykonuje posunięcia białych i czarnych bierek doprowadzając do zamatowania odpowiedniego króla. W przypadku pionów może promować je na dowolną figurę (ale zgodnie z przepisami gry).
Sędzia ma stwierdzić czy posiadany materiał wystarcza do doprowadzenia do pozycji matowej (zgodnie z przepisami gry). Jak nie jest pewny, to może skorzystać z pomocy którejś z osób, lub programu. Obowiązuje zasada mata pomocniczego.
Przepis jest przepisem i tak jak w przypadku nieświadomego dania mata, mat jest matem (mat zawsze jest ważny nawet jak zawodnik nie wie że go dał), tak i w tym przypadku zawodnik może nie umieć dać mata i wygrać partię.


W przypadku gdy białe nie mają czasu (białym spadła chorągiewka),
to czarne:
mają siłę matującą
mają siłę matującą
mają siłę matującą
nie mają siły matującej
mają siłę matującą