Arbiter FIDE - Tomasz Ptaszyński
strona główna      turnieje      moim zdaniem      dokumenty      o mnie      linki

Co mówią przepisy:

7.4. (a) Jeżeli w trakcie partii stwierdzono, że zostało wykonane i zakończone nieprawidłowe posunięcie, uwzględniając także promocję pionka lub pobicie króla przeciwnika, to należy przywrócić pozycję, która była przed wystąpieniem nieprawidłowości.
Jeżeli nie można odtworzyć właściwej pozycji, powstałej tuż przed wystąpieniem nieprawidłowości, to partię należy kontynuować od pozycji, do której nie ma wątpliwości, że była prawidłowa.
Czas na zegarach należy dostosować zgodnie z zaleceniami art. 6.14, jednakże w przypadku nieprawidłowego posunięcia stosuje się art. 4.3 w odniesieniu do ruchu zastępującego nieprawidłowe posunięcie. Po dokonaniu tych czynności i ustaleniu właściwej pozycji, partia powinna być kontynuowana.
4.7. Zawodnik traci prawo reklamacji z tytułu naruszenia przez przeciwnika przepisów art. 4 ("Wykonywanie posunięć"), z chwilą zamierzonego dotknięcia jakiejkolwiek bierki.


W przypadku gdy spotykamy się z podwójną reklamacją:
        - zawodnik A reklamuje nieprawidłowe posunięcie
        - zawodnik B przekroczenie czasu przez przeciwnika
        w przepisach nie doszukamy się, która reklamacja jest ważniejsza.
Należy skorzystać w tym przypadku z "Wprowadzenia do Przepisów Gry". Przepisy gry w szachy nie są w stanie objąć wszelkich sytuacji i przypadków, które mogłyby zaistnieć w czasie partii. ... Ja jak i większość sędziów przyjmuję, że przekroczenie czasu nastąpiło z powodu nieprawidłowego posunięcia. Dla zwolenników twardego respektowanie przepisu 4.7 mam dwa kłopociki:
1. Dlaczego zawodnik B nie reklamował przekroczenia czasu tylko wykonał posunięcie?
2. W pozycji na diagramie biały ma 5 minut do końca partii, a czarny 2 sekundy.

Ruch przypada na białe.
nieprawidlowe posuniecie i czas
1. Kg1-a3

Białe wykonują to "posunięcie" i przełączają zegar. Czarne są w szoku, "spada im chorągiewka" - przekraczają czas. Nim zdążyły coś powiedzieć białe reklamują przekroczenie czasu.


Uważam, że nie można nagradzać chamstwa i sprytu. Należy skorzystać z punktu 7.4 oraz 12.6 i 12.7.