Arbiter FIDE - Tomasz Ptaszyński
strona główna      turnieje      moim zdaniem      dokumenty      o mnie      linki

Co mówią przepisy:
9.2. Partia kończy się remisem, jeżeli zawodnik będący na posunięciu składa prawidłową reklamację, że identyczna pozycja (niekoniecznie przez powtórzenie tych samych posunięć):
(a) pojawi się na szachownicy przynajmniej po raz trzeci po wykonaniu ruchu, który już zapisał na blankiecie i zadeklarował sędziemu zamiar jego wykonania, albo
(b) właśnie pojawiła się przynajmniej po raz trzeci, a zawodnik reklamujący remis jest na posunięciu.

Pozycje omówione w (a) i (b) są uznane za identyczne, jeżeli za każdym razem na tego samego zawodnika przypada posunięcie, jeśli bierki tego samego rodzaju i koloru zajmują te same pola oraz istnieje możliwość wykonania wszystkimi bierkami takich samych posunięć. Pozycje nie są uznane za identyczne, jeśli przywilej odnośnie bicia pionków w przelocie ("en passant") został utracony lub prawo do roszady zmieniło się czasowo lub na zawsze.

9.3. Partia kończy się remisem, jeżeli zawodnik będący na posunięciu składa prawidłową reklamację, że:
(a) po jego ruchu, który już zapisał na blankiecie i zadeklarował sędziemu zamiar jego wykonania, obie strony będą miały wykonane przynajmniej 50 ostatnich posunięć, podczas których nie zrobiły żadnego ruchu pionkiem ani nie pobiły żadnej bierki albo
(b) obie strony już wykonały przynajmniej 50 ostatnich posunięć, podczas których nie zrobiły żadnego ruchu pionkiem, ani nie pobiły żadnej bierki.

Ustalenie czy rzeczywiście pozycje są identyczne nie powinno sprawiać kłopotu nawet początkującym sędziom. Ważne aby stwierdzić czy przy każdej badanej pozycji: Niuansem jest tutaj rozróżnienie sytuacji między podpunktami a oraz b, gdyż inne powinno być zachowanie się zawodnika:
  1. jest w przypadku przyszłości (pozycja dopiero będzie)
  2. jest w przypadku teraźniejszości (pozycja już jest)


Sprawą dyskusyjną jest jednak kto ma wskazać które pozycje się powtórzyły (np. numer posunięcia).

W Biuletynie Kolegium Sędziów PZSzach z 10 X 2005 jest wskazówka:
Ja jednak mam inne zdanie. Posiłkując się przepisami: Uważam, że sędzia nie powinien wyszukiwać pozycji zgodnych z reklamowaną, lecz to zawodnik powinien je wskazać. A sędzia wskazane pozycje sprawdzić, czy faktycznie są identyczne.

Nie znalazłem ani jednego punktu w Przepisach Gry i Przepisach turniejowych nakazujące sędziemu wyszukiwanie pozycji, które są identyczne z pozycją zareklamowaną. Dodatkowo, jeżeli zawodnik by się pomylił i np. uważał, że identyczne pozycje były po posunięciach białych 20, 24 i 30. A w rzeczywistości by były po posunięciach 20, 26 i 30 to sędzia podpowiedziałby zawodnikowi które pozycje są identyczne. A sędzia nie ma prawa podpowiadać zawodnikowi w trakcie gry. Również, odnośnie które pozycje i ile razy się pojawiły.
W skrajnym przypadku częstych reklamacji, gdyby sędziowie mieli wyszukiwać reklamowane pozycje, to by nie mieli czasu na nadzorowanie innych partii turnieju.